Kategorie
Kluczowe umiejętności Nauczyciele Projekty Q Rozwój

4 złote sposoby na udaną pracę metodą projektu w klasie

Projekt to popularna forma tworzenia wydarzeń, produktów lub usług przez zespół we wspólnie określonym czasie. Osoby zaangażowane w tę formę działania decydują się na zrealizowanie wspólnego celu poprzez ustaloną strategię. Współpraca przy projekcie pozwala na podział zadań pomiędzy członków grup tak, aby wykorzystać ich umiejętności w najbardziej efektywny sposób. 

W Stowarzyszeniu Q Zmianom nie dość, że sami od lat pracujemy tą metodą, to dodatkowo uczymy ją wykorzystywać w praktyce przez uczestników naszych działań w takich projektach, jak “Szkoła z Dobrym Klimatem” i “Ja – Młody Obywatel” . W oparciu o 16-letnie doświadczenie organizacji przekazujemy tym młodszym i tym starszym wiedzę w przystępny i aktywny sposób w trakcie warsztatów. Przyjazna atmosfera gwarantowana! 🙂

Dobrze wiemy, że bez kilku istotnych elementów praca nad projektem może wydawać się skomplikowana. W tym artykule przedstawiamy 4 złote sposoby na łatwą i przyjemną pracę metodą projektową.

1. Bazuj na mocnych stronach swojego zespołu

Powszechnie wiadomo, że ze świecą szukać człowieka, który byłby dobry we wszystkim. Odważny i opanowany, szybki i precyzyjny, skupiony na celu i zorientowany na ludzi, racjonalny i kreatywny… Często te cechy nie idą w parze, bo z zasady się wykluczają. Nieugięta rzeczywistość wymaga jednak od nas, aby dobrze dopasowywać się do zmieniających sytuacji i warunków. Tak samo w projekcie zdarzają się sytuacje, w których raz należy myśleć kreatywnie i wychodzić poza utarte szlaki, a innym razem twardo stąpać po ziemi. Czy jedna osoba sprostałaby wszystkim tym wymaganiom? Bądźmy realistami – w pojedynkę byłoby to niesamowicie trudne zadanie! Z tego też powodu do projektu wybieramy zespół. Im więcej osób, których mocne strony się od siebie różnią, tym mamy większą pewność, że każdy wniesie do projektu coś unikalnego. 

Mocne strony, to nie tylko cechy charakteru, takie jak otwartość na doświadczenia, kreatywność, sumienność czy ugodowość. Mocne strony to również umiejętności. Dobrym można być w tańcu, malowaniu, przewodzeniu zespołem, dbaniu o dobry klimat w grupie, w komunikacji, zbieraniu informacji, analitycznym myśleniu… Każdy posiada jakieś mocne strony, dlatego każdy zespół jest wyjątkowy. W grupie siła!

2. Zespół zawiera kontrakt

Współpraca potrzebuje zasad, których przestrzega cały zespół. Można założyć, że zasady pojawią się same w trakcie pracy, ale takie podejście może generować (przynajmniej na początku) nieporozumienia i konflikty, a w najgorszym przypadku rezygnację poszczególnych uczestników. Dla higieny współpracy podstawowe zasady warto określić przed przystąpieniem do zadań. To powszechnie znana strategia, w końcu wszystkie firmy przed zawarciem współpracy podpisują umowę, prawda? Nie podpisanie jej jest jednoznaczne z brakiem zgody na ustalane postanowienia. W związku z tym ważne jest, aby wszystkie osoby w zespole zgodziły się na kontrakt i go podpisały. 

Co warto zawrzeć w kontrakcie? 

* W jaki sposób zespół będzie decydował o dalszych krokach? Większością głosów, czy lider będzie podejmował ostateczną decyzję?

* Co jest potrzebne, aby wszyscy w zespole czuli się bezpiecznie? Brak oceniania, równe traktowanie, założenie, że każdy głos jest ważny?

* Jak bardzo aktywni będziemy? Czy wszyscy pracujemy bez dyskusji dniami i nocami, czy dopuszczamy opcję, że każdy daje SWOJE 100%? (Polecamy drugą opcję, bo doceniamy każdy wkład, nawet ten najmniejszy :))

* Co jest dla zespołu najważniejsze? Efekt czy dobra zabawa? O co zespół będzie dbał w pierwszej kolejności?

3. Struktura daje bezpieczeństwo

Struktura pracy projektowej jest ściśle określona. 

Wymieniamy w niej:

* Przygotowanie projektu – na tym etapie określamy “Kto?”, “Co?”, “Jak?”, “Kiedy?”, “Dla kogo?” i “Dlaczego?”  

  • Określamy ramy czasowe projektu, aby wiedzieć kiedy zaczynamy i do kiedy będziemy prowadzić działania. Często w projekcie określamy również jak będzie wyglądało wydarzenie kulminacyjne projektu.

    * Planowanie działań – Tu koncentrujemy się na rozplanowaniu działań, czyli ustaleniu harmonogramu działań i przydzieleniu osób za nie odpowiedzialnych. Zastanawiamy się czego będziemy potrzebować przy poszczególnych zadaniach i na czyją pomoc możemy wtedy liczyć (wypisanie sojuszników projektu).

    * Działanie – to czas na wykonanie planu, dobieranie się w mniejsze zespoły i odhaczanie zrealizowanych zadań. To również czas na spędzanie czasu w przyjaznej atmosferze, gdy przyświeca nam wspólny cel :). Warto też pamiętać o ciągłym motywowaniu się do pracy, podtrzymywaniu zaangażowania (tego ognia, który napędza do dalszych działań)

    * Prezentacja projektu – to właśnie to wspomniane wcześniej wydarzenie kulminacyjne! Moment pokazania światu, ile udało się wykonać zespołowi, kto i jak skorzystał na projekcie. To też czas na docenienie zaangażowania zespołu, pochwały, świętowanie sukcesów i podziwianie efektów. 

Czy to wszystko?

Nie! Ostatnią bardzo ważną rzeczą po świętowaniu jest podsumowanie działań, czyli ewaluacja. To moment na wyciągnięcie wniosków, ocenienie, co się powiodło, na co następnym razem zespół zwróci większą uwagę, co było wspierające w trakcie działań? Co zespół zrobiłby następnym razem inaczej, a co wyszło zaskakująco pozytywnie? Spisanie wniosków to świetny sposób na ulepszanie współpracy i przygotowanie do kolejnych wyzwań :). 

Dzięki strukturze każdy uczestnik projektu wie, co robić, jak zorganizować swoją pracę, jak dobrać współpracowników i ile czasu powinien poświęcić na konkretne działania. To daje członkom zespołu poczucie bezpieczeństwa i pozwala projektowi podążać do celu. 

4. Przyjemność, jako magiczny składnik dobrej współpracy

 

W wyzwaniach takich jak praca metodą projektu, oprócz orientacji na cel warto przede wszystkim cieszyć się wspólnym czasem. Obarczeni obowiązkami, punktualni i skupieni na celu zdarza się, że zapominamy o tym, że w zespole i  podczas współpracy jest wiele wspaniałych chwil wartych doceniania “tu i teraz”. Świętujmy małe sukcesy, doceniajmy małe gesty, dbajmy o siebie nawzajem, a wtedy efekty projektu będą jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Powodzenia! Tekst: Marta Patej – koordynatorka projektu „Szkoła z Dobrym Klimatem”, w ramach którego społeczności klas V i VI wraz z wychowawcami realizują miniprojekty uczniowskie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *