Kategorie
Dzieci Mózg Nastolatki Rodzice

Jak się uczyć i nie zwariować? – 4 zasady, które pomogą Twojemu dziecku się uczyć.

Postęp nauk o człowieku, w tym neuronauk, pozwolił badaczom odkryć, że uczenie się wpływa na strukturę mózgu i zmienia jego funkcjonowanie. To oznacza, że nowa informacja zmienia fizycznie nasz mózg. Pomiędzy neuronami – które transportują informację do odpowiednich struktur mózgu – tworzą się nowe powiązania. Ten proces nazywamy neuroplastycznością mózgu.

Ciekawe, że nawet nauka gry na pianinie sprawia, że neurony zwiększają swoją powierzchnię, dzięki czemu szybciej i sprawniej przekazują pomiędzy sobą informacje. Początkowo nauka melodii wymaga więcej wysiłku i częstszych powtórzeń. Z czasem uczeń sam czuje, że poziom jego gry wzrósł. Zaczyna grać na instrumencie coraz lepiej i przychodzi mu to z większą łatwością, a melodia, która wydobywa się spod jego palców jest coraz bardziej zaawansowana. To oznacza, że uczeń nabył nowe umiejętności.
Istnieją też tacy muzycy, którzy nie potrafią nawet czytać nut, a mimo to tworzą przepiękne melodie. Okazuje się, że takie osoby nie wiedzą nawet jak to się dzieje, że grają…. Po prostu to robią! Takie nieświadome uczenie się nowych umiejętności może wywoływać ukłucie zazdrości u innych. Choć rzeczywiście w takich sytuacjach talent, czyli pewien odziedziczony zasób umiejętności, może odgrywać ważną rolę w uczeniu się, nie jest niezbędny.

Istnieje metoda, która pozwala rozwinąć umiejętności myślenia. Nazywa się ją TRENINGIEM POZNAWCZYM. Trening taki pozwala przyjrzeć się z perspektywy obserwatora zasobowi umiejętności, który posiada mózg i nauczyć się je wykorzystywać w odpowiedni sposób i w odpowiednich sytuacjach.

Trening poznawczy przydaje się osobom w różnym wieku, które chcą zwiększyć swoją efektywność, zaoszczędzić czas przy wykonywaniu codziennych zadań w pracy lub szkole i zwiększyć zaufanie do siebie samego – podczas podejmowania decyzji lub przy analizie sytuacji.
W erze informacji i w natłoku nowych wiadomości napływających z każdego odbiornika i  ekranu, świadomość jak odróżnić fakt od opinii i przeanalizować dostępne dane, daje poczucie wewnętrznej siły i bezpieczeństwa.
Rozwój poznawczy mózgu można porównać do fizycznego rozwoju mięśni na siłowni. Czego w takim razie potrzebuje mózg, aby rosnąć i zwiększyć swoją wydajność?

Poniżej znajdują się 4 rzeczy, dzięki którym rośnie skuteczność uczenia się:

1 . MOTYWACJA

Możliwości przyswajania nowych informacji są mocno związane z motywacją, czyli tą lokomotywą, która ciągnie nas do działania. Im większa motywacja do uczenia się nowych rzeczy, tym lepszy efekt! Najważniejsze pytanie, jakie powinien sobie zadać uczeń przed nauką to: „Po co to robię?” Bo poczucie sensu naszych działań ma ogromny wpływ na ich efekty. Nie bez przyczyny mówi się, że najlepiej uczą się nowych języków te osoby, które zakochają się w kimś zza granicy 🙂 . Miłość uskrzydla…. A dzięki temu pozwala lepiej przyswajać wiedzę i umiejętności!
Dlaczego? Ponieważ łatwiej przychodzi nam wysiłek umysłowy (fizyczny też!), jeśli jednocześnie sprawia nam on przyjemność. To ważne, aby wraz z uczniem znaleźć takie metody rozwijania się, które pozwolą mu się cieszyć tym procesem.

Ciekawi Cię temat uczenia się języków? Polecamy wystąpienie Lydii Machovej dostępne TUTAJ

2. ODPOWIEDNIE OBCIĄŻENIE

Tak samo, jak słabo rozbudowany mięsień nie uniesie zbyt ciężkiego ciężarka, tak samo mózg potrzebuje mieć dobrze dopasowany poziom trudności zadań. Zbyt wysoko zawieszona poprzeczka może doprowadzić do niejednej porażki, a z czasem kompletnej demotywacji i zaprzestania starań. Przy zbyt łatwych wyzwaniach, mózg może odnosić wrażenie, że traci swój cenny czas i również się zdemotywować. W trakcie treningów myślenia posługujemy się często powiedzeniem: „Jak boli, to znaczy, że rośnie!”, co oznacza, że wysiłek jest konieczny do osiągnięcia postawionych celów.

3. REGULARNE POWTARZANIE

Popatrzcie na sportowców na siłowni. Są tam stałymi bywalcami i regularnie wykonują dopasowany zestaw ćwiczeń. Pianiści też regularnie ćwiczą swój warsztat. „Trening” to słowo klucz tak samo przy ćwiczeniu mięśni, jak i przy rozwijaniu mózgu. Słowo to zakłada, że decydujemy się na pewien
POWTARZALNY i REGULARNY wysiłek.

Dzięki temu właśnie możemy obserwować, że sukcesywnie nasze umiejętności rosną! W przypadku mózgu liczba powtórzeń również ma znaczenie.
Im częściej powtarzamy dane ćwiczenie tym bardziej znaczący ślad w mózgu po nim zostanie. Ważne jednak, aby została aktywowana pamięć długotrwała. Tak też pisze Radek Kotarski w praktycznej książce pt.: „Włam się do mózgu”. Jeśli zależy nam na zatrzymaniu informacji w mózgu, musi ona przenieść się z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, a na to potrzeba CZASU i SPOSOBU.

4. SAMODZIELNOŚĆ

Kto w dzieciństwie nie marzył o idealnym sposobie przyswajania wiedzy, np. poprzez włożenie książki z historii pod poduszkę z nadzieją, że rano jej zawartość znajdzie się w pamięci? Cóż, brzmi pięknie, ale czy prawdopodobnie? Mózg potrzebuje działania, dlatego chce być zaangażowany w naukę. Trener personalny bez zaangażowania ćwiczącego nie zrobi z niego atlety, instruktor nauki jazdy bez praktyki nie nauczy kursanta prowadzić samochodu, tak samo trener funkcji poznawczych nie nauczy ucznia świadomego wykorzystywania strategii myślenia bez jego zaangażowania.

Świadome uczestniczenie w zajęciach, myślenie krytyczne i wychodzenie poza ramy wykonywanych zadań to umiejętności, które dają wiele możliwości w codziennym życiu. Rolą nauczyciela jest stworzyć z uczniem przestrzeń otwartą na doświadczanie, popełnianie błędów i poszukiwanie odpowiedzi. W ten sposób samodzielność myślenia wzrasta.

Czy ta lista jest kompletna? Podejrzewam, że każdy z nas zna kolejne sposoby, dzięki którym uczy się szybciej i skuteczniej w pracy lub w szkole. Powyższa lista zawiera takie elementy, bez których naszym zdaniem zwiększanie skuteczności rozumowania byłoby niezwykle trudne.

W Stowarzyszeniu Q Zmianom prowadzimy treningi poznawcze w szkołach podstawowych w ramach projektu Nowa Baza i w szkołach średnich biorących udział w projekcie „Uczyć się, ale z pasją!”. Możecie też zapisać się na indywidualny trening poznawczy zaprojektowany specjalnie dla konkretnej osoby – zapraszamy wszystkich od 8 roku życia.

 
 

Marta Patej – psycholog, trenerka, specjalistka analizy transakcyjnej, prowadzi terapię i trening poznawczy metodą mediacyjną, ćwiczenia mózgu wykorzystuje do nauki kolejnych języków obcych; sekretarz zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom.

Ilustracje: miss dorys / www.instagram.com/miss_dorys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *