Kategorie
Dzieci Nastolatki Projekty Q Rozwój

Jak zabrać się za projekt? I co on ma wspólnego z górami?

Jak zabrać się za projekt? Najlepiej po kolei 🙂 

Czasami bywa tak, że jakiś pomysł bardzo motywuje nas do działania, po czym, kiedy uzmysłowimy sobie ile małych kroków jest do zrobienia na drodze do celu – odechciewa nam się…  Nagle przypominamy sobie, że yyy właściwie to mamy sporo nauki i mało czasu wolnego, żeby jeszcze bawić się w dodatkowe aktywności i w ogóle to musimy się przygotować do urodzin psa sąsiadki.  Jednak projekt jest właśnie takim działaniem, które ze swojej natury składa się z szeregu pomniejszych zadań. A metoda projektu zakłada podzielenie pracy na etapy. Więc zanim pozwolicie na to, żeby ilość zadań was przytłoczyła i zniechęciła – zapoznajcie się z etapami pracy projektowej i realizujcie je po kolei. Tak będzie łatwiej!  Jest kilka teorii na to, jak podzielić projekt na etapy. Najprościej możemy podzielić pracę na 3 części: 
 • Etap przygotowania projektu 
 • Etap realizacji zaplanowanych działań
 • Etap oceny rezultatów projektu
Jednak my, w programie InQbator Q Działaniu, staramy się pracować według trochę bardziej szczegółowego podziału, który ma 7 etapów. Te 7 etapów pracy projektowej można porównać do wycieczki w góry.  Wyobraźmy sobie, że jedziemy z grupą znajomych w góry. Różnimy się trochę kondycją, mamy różne preferencje co do długości tras i na różnych rzeczach nam zależy. Dojeżdżamy na miejsce i rozmawiamy o planach na najbliższy dzień. Na początek dobrze jest przeprowadzić
 1. BADANIE POTRZEB – czyli zastanawiamy się, na co mamy ochotę, czego potrzebujemy. Spokoju, komfortu, odpoczynku czy może adrenaliny, przygody i wyzwań? A może mamy potrzebę piękna i kontaktu z przyrodą? Po co przyjechaliśmy w te góry? Za czymś tęskniliśmy? Czegoś nam ostatnio brakuje? Czegoś jest za dużo? Coś nas irytuje, męczy?
Kiedy już wiemy jaka jest największa potrzeba w grupie, możemy na nią odpowiedzieć. Potrzebny będzie
 1. POMYSŁ – powiedzmy, że najbardziej potrzebujemy uczucia adrenaliny, przygody i zabawy. Być może dobrym pomysłem będzie wybranie się na wspinaczkę skałkową. Pomysł jest odpowiedzią na odkrytą potrzebę.
Ok, mamy pomysł, żeby iść na skałki. Ale gdzie chcemy się wspinać? Na tym etapie warto wyznaczyć sobie
 1. CEL – dokąd chcemy dotrzeć i po co? Chcemy wspinać się gdzieś, gdzie czeka nas piękny widok? Czy może zależy nam na sprawdzeniu kondycji, zdobyciu nowego doświadczenia, ciekawych zdjęciach? To ważne, żeby omówić swoje cele z całą grupą i ustalić wspólne, które będą nas łączyć. Jeśli tego nie zrobimy, istnieje duże ryzyko, że w trakcie realizacji pomysłu może dojść między nami do nieporozumień i niepotrzebnych napięć. 
Kiedy już mamy wyznaczony cel, najlepiej jest zaplanować 
 1. HARMONOGRAM DZIAŁAŃ – ustalamy co jest do zrobienia, kto i kiedy to zrobi. Powiedzmy, że jest do wypożyczenia sprzęt, załatwienie transportu, ustalenie w jakiej kolejności będziemy się wspinać, kto kogo będzie asekurować. Jeśli każdy będzie wiedział co i kiedy ma robić, to na pewno usprawni naszą pracę.  
Skoro wiemy już do czego zmierzamy i mamy przydzielone zadania, możemy rozpocząć część
 1. REALIZACJA I DZIAŁANIE – wspinamy się! na bieżąco sprawdzamy czy każdy jest bezpieczny, wspieramy się, współpracujemy, a przy okazji dużo rozmawiamy, śmiejemy się i po prostu spędzamy razem czas, być może inni nas obserwują i inspirują się tym, co robimy. 
Kluczowa część za nami, jesteśmy na górze, a to znaczy, że nadszedł
 1. FINAŁ – zakończyliśmy wspinaczkę, jesteśmy na szczycie i być może oglądamy piękne widoki, celebrujemy ten czas, gratulujemy sobie nawzajem wytrwałości, czujemy dumę i satysfakcję. To znaczy, że zakończyliśmy realizację pomysłu, osiągnęliśmy zamierzone cele. To czas na docenianie siebie nawzajem, naszego wkładu w projekt i udanej współpracy!
Wydawałoby się, że finał to koniec. I tak, i nie. Jest to koniec realizacji działań (jednego z etapów). Jednak na pewno nie jest to koniec projektu, bo bardzo ważna jest
 1. EWALUACJA i wyciągnięcie wniosków – schodzimy na dół i rozmawiamy o tym jak nam się podobało, co było dla każdego z nas najfajniejsze i co najtrudniejsze, co byśmy zrobili inaczej następnym razem. Robimy podsumowanie celów, czy udało nam się je osiągnąć i w jakim stopniu. 
A potem, za jakiś czas, być może znów badamy swoje potrzeby i wpadamy na pomysł jak je zrealizować, wyznaczamy cele, planujemy podział zadań… i tak dalej 🙂  Podsumowując, dla tych, którzy lubią krótko i konkretnie – etapy pracy projektowej:
 1. BADANIE POTRZEB
 2. POMYSŁ 
 3. CEL
 4. HARMONOGRAM DZIAŁAŃ
 5. REALIZACJA I DZIAŁANIE
 6. FINAŁ
 7. EWALUACJA
  Artykuł powstał w ramach programu grantowego “InQbator Q Działaniu” Projekt jest współfinansowany przez M. St. Warszawa Tekst: Danuta Morawska 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *